İçimizden birileri hergün yemek yemeyi tamamen keserek, bir çeşit ölüm orucu ile zayıflamaya karar veriyor. Sadece su ve bazı içeceklerle devam ettirilen diyetler ve başarıları ile ilgili pek çok şey okumuş olabilirsiniz. Ama kendiniz için bunu düşünmeyin.

Hiç bir şey yemeden kısa bir dönemde önemli miktarlarda kilo kaybedileceği bir gerçek olsa da, bu şekilde bir diyet sürdürmek yiyeceklere olan bağımlılığı engellemez. Diyet süresi dolduğunda bazı yiyeceklere o kadar çok özlem duyulur ki normalde tüketilenden çok daha fazla yemek yenilmesi ile sonuçlanır. Psikolojik yoksunluk duygusu, zayıflama isteğinden çok daha güçlü bir duygudur.

Ölüm orucu diyetleri sırasında vücut kendine gereken besinleri sağlayamaz ve günlük olarak alınan kaloriler vücudun kendini devam ettirmesi için yeterli değildir. Vücut depoladığı yağlardan çok su ve kaslarını yakmaya başlar.

Suyu kaybetmek vücudu kurutur ve aktif bir hayata dayanma enerjisini sömürür. Diyet sonlandırılında su tekrar depolanır ve eski kiloya geri dönülür.

Kasların kaybı vücuda çok zayıf bir görüntü vermekle birlikte metabolizma hızını düşürür ve daha az kalori yakılmasına neden olur. Bu da zayıflamayı zorlaştırır.

Kendini pek çok yiyecekten mahrum ederek kilo vermeyi de yavaşlatmak gerçekten çok kötü bir fikirdir. Vücudun normal çalışması, gereken yiyecekleri almadığı için çok fazla zarar görür. Uzun vadede çok düşük kalorili diyetler uygulamak metabolizmayı tamamen kapatabilir. Vücut açlık nedeni ile her alınan kaloriyi yağ olarak depolamaya başlar ve açlığın yol açtığı sorunlar birer birer ortaya çıkar.

Kimse diyete başlarken sonunda ölmeyi düşünmez. Ama kötü diyetlerle bu gerçekleşebilirdir. Anoreksi gibi hastalıklar ve zihinsel işlevlerin kaybolması ile de sonuçlanabilir. Hiç bir şey yemeden zayıflamak çok tehlikelidir ve kolay zayıflamanın sağlıklı yöntemleri tercih edilmelidir.Zayıflamanın En Kötü Yolu için 1 yorum yapılmış

selen

28 Mart 2013, 8:57 am

bence engüzel zayıflama bişey yemeden oluyor .ben hiçbişey yemeden 15 kilo verdm yaşım 17 52 kiloydum diyete başladım tam 15 kilo verdim çok zayıfladım ama gayet mutluydum zayıflamak isteyenlere tavsiyem yiyerek zayıflamak diye bişey yoktur.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa