Zayıflamak için kullanılan pek çok diyet programı ve çabuk kilo verdirdiğini iddia eden pek çok zayıflama ilacının içinde yoğun miktarlarda laksatif yani kabızlığı giderici madde olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız tehlike çanları sizin için çalıyor olabilir. Kısa vadede verilen kiloların uzun zaman sonra karşılığı sağlığınızı kaybetmeye kadar varabilir.

Laksatifler yada bildiğimizadıyla müshiller devamlı kullanıldıklarında çok tehlikelidirler. Bağırsakları çalıştıran bu ilaçlar ihtiyaç olmadığı halde kullanımında yiyeceklerin öğütülmesini beklemeden onları sindirim kanallarını yönlendirmektedir. İshale neden olan bu ilaçlar kilo verdirdiklerini düşündürmelerine rağmen aslında vücuttaki suyun kaybına neden olurlar. Gerçek kilo verme vücuttaki suyu atma değil kalorileri harcamakla ve yağları yakmakla mümkün olur.

Yine de bu tür maddeleri kullanmakta kararlıysak yan etkilerini iyice bilmemiz gerekir. Ağız kuruluğu, bağırsakları kurutma, karın ağrısı, gaz, mide bulantısı ve kusma, rektal yani kalın bağırsak kanamaları,

Eğer o, müshilleri kullanmaktan kilo vermek için seni yeteri kadar uzak tutmak değilse, onlarla gelen bütün yan etkilerin hakkında düşün. Örneğin, kurutma, karın ağrısı, gaz, bulantı, kusma, rektal kanama, kemik yıpranmaları, kalp krizi, vücudun elektrolit dengesini bozma uzun vadeli müshil kullanımının riskleri ve yan etkileridir. Fazla müshil kullanımı kronik ishal ve kronik kabızlığa neden olarak tüm sindirim sistemini bozabilir.

Kilo vermek için müshil kullanımının zararsız olduğu, suyun yeterince tüketimi ile mümkün olduğunu söyleyen yöntem ve ilaçlar olsa da müshiller tıbbi amaçlarla ve gerektiğinde kullanılmalı, sağlık riske atılmamalıdır.

Sizde Yorum Yazın

  • Alexa